May_6_Miami Living New Logo.png

Miami Open - Monday Schedule: Qualifying Draws

Who will quality to play Miami Open's main draw? This year's qualifying ATP and WTA draw feature high level players including America's M. McDonald (ATP), Ryan Harrison (ATP), J Pegula (WTA), J Brady (WTA) including Canadian's E. Bouchard (WTA). Check out the complete schedule below:





MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU - MIAMI, USA

$9,314,875 (ATP) $9,035,428 (WTA) 20-31 MARCH 2019


ORDER OF PLAY - MONDAY, MARCH 18, 2019

GRANDSTAND start 10:00 am

ATP - Qualifying - [4] M. McDonald (USA) vs P. Polansky (CAN) ATP - Qualifying - [2] F. Auger-Aliassime (CAN) vs L. Vanni (ITA) ATP - Qualifying - [WC] M. Ymer (SWE) vs [16] R. Harrison (USA) ATP - Qualifying - L. Rosol (CZE) vs [22] [WC] J. Tsonga (FRA)

Not Before 5:00 pm

ATP - Qualifying - [11] R. Berankis (LTU) vs A. Bublik (KAZ)


COURT 1 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [WC] A. Kiick (USA) vs [14] J. Pegula (USA) WTA - Qualifying - [5] J. Brady (USA) vs S. Vickery (USA) WTA - Qualifying - [2] E. Bouchard (CAN) vs N. Hibino (JPN) WTA - Qualifying - [WC] C. Mchale (USA) vs [20] M. Minella (LUX) WTA - Qualifying - [11] Kr. Pliskova (CZE) vs A. Bogdan (ROU)


BUTCH BUCHHOLZ start 10:00 am

ATP - Qualifying - [WC] Z. Khan (USA) vs [19] M. Granollers (ESP) ATP - Qualifying - [3] [WC] R. Opelka (USA) vs H. Laaksonen (SUI) ATP - Qualifying - J. Donaldson (USA) vs [15] A. Rublev (RUS) ATP - Qualifying - [9] L. Harris (RSA) vs A. Popyrin (AUS) ATP - Qualifying - T. Ito (JPN) vs [13] D. Evans (GBR)


COURT 8 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [5] J. Londero (ARG) vs L. Lacko (SVK) ATP - Qualifying - M. Krueger (USA) vs [21] E. Ymer (SWE)

Not Before 4:30 pm

ATP - Qualifying - [6] C. Garin (CHI) vs B. Fratangelo (USA) ATP - Qualifying - K. Majchrzak (POL) vs [23] T. Monteiro (BRA)


COURT 9 start 10:00 am

ATP - Qualifying - R. Ramanathan (IND) vs [18] L. Sonego (ITA) ATP - Qualifying - [1] R. Albot (MDA) vs G. Quinzi (ITA) ATP - Qualifying - [8] H. Dellien (BOL) vs N. Rubin (USA) ATP - Qualifying - [10] C. Ruud (NOR) vs J. Jung (TPE) ATP - Qualifying - [12] P. Gunneswaran (IND) vs A. Menendez-Maceiras (ESP)


COURT 2 start 10:00 am

ATP - Qualifying - D. King (BAR) vs [14] D. Istomin (UZB) ATP - Qualifying - R. Bemelmans (BEL) vs [17] P. Lorenzi (ITA) ATP - Qualifying - [7] P. Cuevas (URU) vs E. Gerasimov (BLR) ATP - Qualifying - A. Bolt (AUS) vs [24] E. Donskoy (RUS) ATP - Qualifying - [WC] J. Clarke (GBR) vs [20] J. Kovalik (SVK)


COURT 3 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [8] B. Pera (USA) vs A. Rus (NED) WTA - Qualifying - [10] T. Townsend (USA) vs [WC] Q. Zheng (CHN) WTA - Qualifying - [WC] C. Dolehide (USA) vs [13] M. Linette (POL) WTA - Qualifying - K. Muchova (CZE) vs [22] V. Diatchenko (RUS) WTA - Qualifying - Y. Wickmayer (BEL) vs [21] V. Kudermetova (RUS)


COURT 4 start 10:00 am

WTA - Qualifying - K. Kozlova (UKR) vs [16] L. Zhu (CHN) WTA - Qualifying - [9] L. Arruabarrena (ESP) vs M. Niculescu (ROU) WTA - Qualifying - [7] K. Kanepi (EST) vs P. Badosa Gibert (ESP) WTA - Qualifying - [1] A. Potapova (RUS) vs M. Doi (JPN) WTA - Qualifying - L. Siegemund (GER) vs [19] S. Cirstea (ROU)


COURT 5 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [4] V. Golubic (SUI) vs [WC] K. Thandi (IND) WTA - Qualifying - I. Swiatek (POL) vs [15] Z. Diyas (KAZ) WTA - Qualifying - S. Voegele (SUI) vs [23] T. Babos (HUN) WTA - Qualifying - H. Watson (GBR) vs [17] M. Brengle (USA) WTA - Qualifying - [6] K. Boulter (GBR) vs M. Bouzkova (CZE)


COURT 7 start 10:00 am

WTA - Qualifying - H. Dart (GBR) vs [18] M. Barthel (GER) WTA - Qualifying - [WC] B. Haddad Maia (BRA) vs [24] A. Blinkova (RUS)

Not Before 4:30 pmWTA - Qualifying - [3] D. Jakupovic (SLO) vs F. Ferro (FRA) WTA - Qualifying - [12] P. Hercog (SLO) vs F. Stollar (HUN)