May_6_Miami Living New Logo.png

Miami Open: Friday, March 22 Schedule & Results

Updated: Apr 14


To purchase tickets, go to www.MiamiOpen.com or call 305-943-6736.


It has been confirmed that the Novak Djokovic vs. Federico Delbonismatch will be played during the Sunday, March 24 day session (Session 11).

Miami Open presented by Itaú results - MARCH 22, 2019

Men's

Singles - Second Round

[1] N. Djokovic (SRB) d B. Tomic (AUS) 76(2) 62 H. Hurkacz (POL) d [3] D. Thiem (AUT) 64 64 D. Lajovic (SRB) d [5] K. Nishikori (JPN) 26 62 63 [7] J. Isner (USA) d [Q] L. Sonego (ITA) 76(2) 76(7) [11] B. Coric (CRO) d R. Carballes Baena (ESP) 76(7) 06 62 [12] M. Raonic (CAN) d M. Marterer (GER) walkover [15] F. Fognini (ITA) d G. Andreozzi (ARG) 57 64 64 [17] N. Basilashvili (GEO) d M. Zverev (GER) 63 62 [19] K. Edmund (GBR) d I. Ivashka (BLR) 63 62 [22] R. Bautista Agut (ESP) d [PR] J. Tipsarevic (SRB) 76(3) 64 J. Chardy (FRA) d [23] G. Simon (FRA) 64 62 A. Ramos-Vinolas (ESP) d [25] L. Pouille (FRA) 46 64 63 [27] N. Kyrgios (AUS) d [Q] A. Bublik (KAZ) 75 63 [Q] F. Auger-Aliassime (CAN) d [29] M. Fucsovics (HUN) 64 46 60 F. Delbonis (ARG) d [32] J. Millman (AUS) 75 36 76(2) R. Haase (NED) d [LL] L. Harris (RSA) 36 63 64


Men's

Doubles - First Round

[2] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d [WC] M. McDonald (USA) / R. Opelka (USA) 75 76(1) R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO) d B. McLachlan (JPN) / N. Skupski (GBR) 62 64 J. Isner (USA) / S. Querrey (USA) d [WC] M. Demoliner (BRA) / M. Kecmanovic (SRB) 63 64


Women's

Singles - Second Round

[1] N. Osaka (JPN) d [Q] Y. Wickmayer (BEL) 60 67(3) 61 [2] S. Halep (ROU) d [Q] T. Townsend (USA) 61 63 [4] S. Stephens (USA) d O. Jabeur (TUN) 62 63 [5] Ka. Pliskova (CZE) d P. Martic (CRO) 63 64 [8] A. Kerber (GER) d [Q] K. Muchova (CZE) 36 63 63 A. Tomljanovic (AUS) d [9] A. Sabalenka (BLR) 63 64 [10] S. Williams (USA) d R. Peterson (SWE) 63 16 61 [11] A. Sevastova (LAT) d K. Siniakova (CZE) 62 06 64 [13] C. Wozniacki (DEN) d A. Sasnovich (BLR) 64 64 [14] D. Kasatkina (RUS) d [WC] C. Gauff (USA) 63 62 [16] E. Mertens (BEL) d P. Parmentier (FRA) 62 75 [18] Q. Wang (CHN) d J. Konta (GBR) 64 60 [Q] M. Niculescu (ROU) d [20] G. Muguruza (ESP) 76(0) 46 62 [21] A. Kontaveit (EST) d A. Anisimova (USA) 63 16 64 M. Vondrousova (CZE) d [22] J. Ostapenko (LAT) 75 61 Y. Putintseva (KAZ) d [23] B. Bencic (SUI) 63 75 V. Williams (USA) d [24] C. Suárez Navarro (ESP) 76(4) 61 [27] S. Hsieh (TPE) d A. Riske (USA) 62 75 T. Maria (GER) d [29] C. Giorgi (ITA) 63 64 V. Kuzmova (SVK) d [31] A. Pavlyuchenkova (RUS) 67(5) 64 75 B. Andreescu (CAN) d [32] S. Kenin (USA) 63 63 P. Hercog (SLO) d [Q] M. Doi (JPN) 76(4) 64


Women's

Doubles - First Round

[6] S. Stosur (AUS) / S. Zhang (CHN) d R. Atawo (USA) / K. Srebotnik (SLO) 63 36 10-4 L. Arruabarrena (ESP) / H. Watson (GBR) d [7] A. Klepac (SLO) / M. Martinez Sanchez (ESP) 62 75 A. Krunic (SRB) / A. Panova (RUS) d [WC] L. Davis (USA) / C. Mchale (USA) 62 62 D. Jurak (CRO) / R. Olaru (ROU) d D. Krawczyk (USA) / S. Santamaria (USA) 36 63 10-3 S. Aoyama (JPN) / L. Marozava (BLR) d M. Kato (JPN) / M. Ninomiya (JPN) 63 64


ORDER OF PLAY - SATURDAY, MARCH 23, 2019

STADIUM start 12:00 noon

ATP - [30] S. Wawrinka (SUI) vs F. Krajinovic (SRB) WTA - [1] N. Osaka (JPN) vs [27] S. Hsieh (TPE)

Not Before 4:00 pm

ATP - [Q] R. Albot (MDA) vs [4] R. Federer (SUI)

Not Before 8:00 pm ATP - [WC] D. Ferrer (ESP) vs [2] A. Zverev (GER)

Not Before 9:30 pm

WTA - B. Andreescu (CAN) vs [8] A. Kerber (GER)


GRANDSTAND start 12:00 noon

WTA - [3] P. Kvitova (CZE) vs [26] D. Vekic (CRO) ATP - [24] G. Dimitrov (BUL) vs F. Lopez (ESP) WTA - [Q] M. Niculescu (ROU) vs [13] C. Wozniacki (DEN) ATP - [8] S. Tsitsipas (GRE) vs [LL] M. McDonald (USA)

Not Before 7:00 pm WTA - A. Tomljanovic (AUS) vs [21] A. Kontaveit (EST)


COURT 1 start 11:00 am

ATP - [20] D. Shapovalov (CAN) vs [LL] D. Evans (GBR) ATP - [6] K. Anderson (RSA) vs J. Munar (ESP) ATP - [Q] A. Rublev (RUS) vs [9] M. Cilic (CRO) WTA - V. Kuzmova (SVK) vs [7] K. Bertens (NED) ATP - [28] F. Tiafoe (USA) vs [WC] M. Kecmanovic (SRB) After Suitable Rest - [3] S. Hsieh (TPE) / B. Strycova (CZE) vs K. Christian (USA) / A. Muhammad (USA)


BUTCH BUCHHOLZ start 11:00 am

WTA - [19] C. Garcia (FRA) vs [15] J. Goerges (GER) ATP - J. Thompson (AUS) vs [10] K. Khachanov (RUS) WTA - [12] A. Barty (AUS) vs S. Stosur (AUS)

Not Before 4:00 pm

ATP - [Q] R. Opelka (USA) vs [21] D. Schwartzman (ARG) ATP - [3] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs M. Fucsovics (HUN) / R. Jebavy (CZE)


COURT 6 start 11:00 am

ATP - J. Sousa (POR) vs [31] S. Johnson (USA) ATP - [13] D. Medvedev (RUS) vs A. Mannarino (FRA) After Suitable Rest - J. Goerges (GER) / S. Halep (ROU) vs [2] T. Babos (HUN) / K. Mladenovic (FRA) WTA - [8] H. Chan (TPE) / L. Chan (TPE) vs I. Begu (ROU) / M. Buzarnescu (ROU) WTA - After suitable rest - [1] B. Krejcikova (CZE) / K. Siniakova (CZE) vs [WC] V. Azarenka (BLR) / A. Barty (AUS)


COURT 8 start 11:00 am

ATP - L. Mayer (ARG) vs [26] G. Pella (ARG) ATP - P. Andujar (ESP) vs [18] D. Goffin (BEL) ATP - [8] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS) vs R. Ram (USA) / J. Salisbury (GBR) After Suitable Rest - G. Pella (ARG) / J. Sousa (POR) vs [WC] T. Fritz (USA) / N. Kyrgios (AUS) After Suitable Rest - A. Groenefeld (GER) / L. Hradecka (CZE) vs M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA)


COURT 9 start 11:00 am

ATP - J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) vs [5] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) ATP - [14] M. Cecchinato (ITA) vs D. Dzumhur (BIH) ATP - R. Haase (NED) / D. Inglot (GBR) vs [4] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) WTA - A. Pavlyuchenkova (RUS) / A. Sevastova (LAT) vs V. Kudermetova (RUS) / D. Schuurs (NED) After Suitable Rest - [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs M. Cecchinato (ITA) / A. Molteni (ARG)


COURT 2 start 11:00 am

WTA - L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) vs [WC] A. Anisimova (USA) / A. Riske (USA) ATP - J. Chardy (FRA) / G. Simon (FRA) vs N. Jarry (CHI) / F. Skugor (CRO) WTA - D. Jakupovic (SLO) / I. Khromacheva (RUS) vs [5] G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN) After Suitable Rest - R. Bopanna (IND) / D. Shapovalov (CAN) vs A. Krajicek (USA) / A. Sitak (NZL) WTA - A. Rosolska (POL) / Z. Yang (CHN) vs K. Flipkens (BEL) / J. Larsson (SWE)