May_6_Miami Living New Logo.png

Miami Open: Schedule & Updates


We are excited to welcome back the 2021 Miami Open presented by Itaú! The event being held at Hard Rock Stadium is happening from March 22-April 4, 2021. Tickets and packages are still available!


Schedule - Saturday, Apr 3


GRANDSTAND starts at 01:00 PM


Women's Final

[WTA] [1] A. Barty (AUS) vs [8] B. Andreescu (CAN)


Men's Doubles Final

[ATP] NB 3:30 PM D. Evans (GBR) / N. Skupski (GBR) vs [2] N. Mektic (CRO) / M. Pavic (CRO)



Schedule - Wednesday, Mar 31


GRANDSTAND starts at 01:00 PM

[WTA] [23] M. Sakkari (GRE) vs [2] N. Osaka (JPN)

[ATP] NB 3:00 PM [21] J. Sinner (ITA) vs [32] A. Bublik (KAZ)

[WTA] NB 7:00PM [8] B. Andreescu (CAN) vs S. Sorribes Tormo (ESP)

[ATP] NB 8:30 PM [1] D. Medvedev (RUS) or F. Tiafoe (USA) vs [7] R. Bautista Agut (ESP)


COURT 1 starts at 01:00 PM

[ATP] M. Kecmanovic (SRB) / A. Qureshi (PAK) vs [2] N. Mektic (CRO) / M. Pavic (CRO)

[ATP] [7] R. Ram (USA) / J. Salisbury (GBR) vs S. Korda (USA) / M. Mmoh (USA)

[ATP] M. Arevalo (ESA) / H. Tecau (ROU) vs D. Evans (GBR) / N. Skupski (GBR)


BUTCH BUCHHOLZ starts at 01:00 PM

[WTA] [ALT] C. Garcia (FRA) / N. Podoroska (ARG) vs [5] S. Aoyama (JPN) / E. Shibahara (JPN)

[WTA] L. Kichenok (UKR) / J. Ostapenko (LAT) vs B. mattek-Sands (USA) / I. Swiatek (POL)


Schedule - Tuesday, March 30

You can also download the schedule by clicking below.

Order-of-Play-Mar-30
.pdf
Download PDF • 42KB

Schedule - Monday, March 29


GRANDSTAND starts at 11:00 AM

[WTA] [1] A. Barty (AUS) vs [14] V. Azarenka (BLR)

[ATP] [29] M. Fucsovics (HUN) vs [4] A. Rublev (RUS)

[WTA] NB 3:00 PM [16] E. Mertens (BEL) vs [2] N. Osaka (JPN)

[ATP] NB 7:00 PM [28] K. Nishikori (JPN) vs [2] S. Tsitsipas (GRE)

[WTA] NB 8:30 PM [8] B. Andreescu (CAN) OR [28] A. Anisimova (USA) vs [WC] A. Kalinskaya (RUS) OR [12] G. Muguruza (ESP)


COURT 1 starts at 11:00 AM

[WTA] [9] P. Kvitova (CZE) vs [5] E. Svitolina (UKR)

[WTA] NB 1:00 PM [19] M. Vondrousova (CZE) vs [7] A. Sabalenka (BLR)

[WTA] A. Sevastova (LAT) vs [WC] A. Konjuh (CRO)

[WTA] NB 5:00 PM [29] J. Pegula (USA) vs [23] M. Sakkari (GRE)

[WTA] S. Sorribes Tormo (ESP) vs [27] O. Jabeur (TUN) OR [4] S. Kenin (USA)


BUTCH BUCHHOLZ starts at 11:00 AM

[ATP] M. Cilic (CRO) vs L. Musetti (ITA)

[ATP] [6] D. Shapovalov (CAN) vs [26] H. Hurkacz (POL)

[ATP] [5] D. Schwartzman (ARG) vs [25] A. Mannarino (FRA)

[ATP] [17] A. Karatsev (RUS) vs S. Korda (USA)

[ATP] D. E. Galan (COL) vs [24] L. Sonego (ITA)


COURT 2 starts at 11:00 AM

[ATP] [20] U. Humbert (FRA) vs [12] M. Raonic (CAN)

[ATP] [7] R. Ram (USA) / J. Salisbury (GBR) vs M. Demoliner (BRA) / S. Gonzalez (MEX)

[ATP] T. Fritz (USA) / J. Isner (USA) vs [2] N. Mektic (CRO) / M. Pavic (CRO)

[ATP] [1] J. S. Cabal (COL) / R. Farah (COL) vs M. Arevalo (ESA) / H. Tecau (ROU)


COURT 3 starts at 11:00 AM

[WTA] [4] T. Babos (HUN) / V. Kudermetova (RUS) vs [ALT] C. Garcia (FRA) / N. Podoroska (ARG)

[WTA] G. Dabrowski (CAN) / G. Olmos (MEX) vs A. Friedsam (GER) / S. Sanders (AUS)

[WTA] [8] H. Carter (USA) / L. Stefani (BRA) vs [ALT] E. Alexandrova (RUS) / Z. Yang (CHN)


Schedule - Sunday, Mar 28


GRANDSTAND starts at 11:00 AM

[ATP] [11] F. auger-Aliassime (CAN) vs [18] J. Isner (USA)

[WTA] NB 1:00 PM [Q] N. Stojanovic (SRB) vs [2] N. Osaka (JPN)

[ATP] [1] D. Medvedev (RUS) vs A. Popyrin (AUS)

[WTA] NB 7:00 PM [8] B. Andreescu (CAN) vs [28] A. Anisimova (USA)

[ATP] NB 8:30 PM F. Tiafoe (USA) vs [16] D. Lajovic (SRB)


COURT 1 starts at 11:00 AM

[ATP] [31] J. Struff (GER) vs [7] R. Bautista Agut (ESP)

[ATP] [21] J. Sinner (ITA) vs [14] K. Khachanov (RUS)

[ATP] E. Ruusuvuori (FIN) vs M. Ymer (SWE)

[ATP] C. Norrie (GBR) vs [22] T. Fritz (USA)

[ATP] NB 7:00 PM [32] A. Bublik (KAZ) vs J. Duckworth (AUS)


BUTCH BUCHHOLZ starts at 11:00 AM

[WTA] [6] Ka. Pliskova (CZE) vs [29] J. Pegula (USA)

[WTA] [16] E. Mertens (BEL) vs [22] A. Kontaveit (EST)

[WTA] NB 3:00 PM [WC] A. Kalinskaya (RUS) vs [12] G. Muguruza (ESP)

[WTA] [27] O. Jabeur (TUN) vs [4] S. Kenin (USA)

[WTA] C. Gauff (USA) / C. Mcnally (USA) vs [2] B. Krejcikova (CZE) / K. Siniakova (CZE)


COURT 2 starts at 12:00 PM

[ATP] After suitable rest [4] I. Dodig (CRO) / F. Polasek (SVK) vs F. auger-Aliassime (CAN) / H. Hurkacz (POL)

[ATP] After suitable rest O. Marach (AUT) / L. Saville (AUS) vs K. Khachanov (RUS) / A. Rublev (RUS)


COURT 3 starts at 11:00 AM

[WTA] [23] M. Sakkari (GRE) vs [Q] L. Samsonova (RUS)

[WTA] S. Sorribes Tormo (ESP) vs [21] E. Rybakina (KAZ)

[WTA] After suitable rest [ALT] P. Martic (CRO) / S. Rogers (USA) vs [ALT] A. Muhammad (USA) / J. Pegula (USA)

[WTA] After suitable rest D. Jurak (CRO) / N. Stojanovic (SRB) vs [5] S. Aoyama (JPN) / E. Shibahara (JPN)


COURT 5 starts at 12:00 PM

[WTA] B. mattek-Sands (USA) / I. Swiatek (POL) vs [6] Y. Xu (CHN) / S. Zhang (CHN)

[ATP] S. Korda (USA) / M. Mmoh (USA) vs T. Puetz (GER) / A. Zverev (GER)



Latest News: March 27, 2021


Simona Halep withdrew from singles and doubles due to a right shoulder injury. Anastasija Sevastova wins by walkover in singles, and L.Kichenok/Ostapenko win by walkover in doubles.


Jennifer Brady withdrew from doubles due to a right thigh injury. The team of Barty/Brady is replaced in the draw by the Alternate team of Garcia/Podoroska and on today's schedule (4th match on Court 3).


The schedule for today has been revised with the Benic vs Vondrousova singles on Court 1 moving to 4th match with a Not Before 5pm. The doubles Tomljanovic/Watson vs Alexandrova/Yang has moved from Court 3 to Court 1 (5th match).


Schedule - Saturday, Mar 27 GRANDSTAND starts at 11:00 AM [WTA] [1] A. Barty (AUS) vs J. Ostapenko (LAT) [ATP] D. Dzumhur (BIH) vs [2] S. Tsitsipas (GRE) [WTA] NB 3:00 PM [24] A. Kerber (GER) vs [14] V. Azarenka (BLR) [ATP] NB 7:00 PM T. Sandgren (USA) vs [4] A. Rublev (RUS) [WTA] NB 8:30 PM [9] P. Kvitova (CZE) vs [17] J. Konta (GBR) COURT 1 starts at 11:00 AM [WTA] [WC] A. Konjuh (CRO) vs [15] I. Swiatek (POL) [WTA] [30] E. Alexandrova (RUS) vs [5] E. Svitolina (UKR) [WTA] NB 1:30 PM [32] V. Kudermetova (RUS) vs [7] A. Sabalenka (BLR) [WTA] NB 5:00 PM [11] B. Bencic (SUI) vs [19] M. Vondrousova (CZE) [WTA] [WC] A. Tomljanovic (AUS) / H. Watson (GBR) vs [ALT] E. Alexandrova (RUS) / Z. Yang (CHN) BUTCH BUCHHOLZ starts at 11:00 AM [ATP] [28] K. Nishikori (JPN) vs A. Bedene (SLO) [ATP] [13] C. Garin (CHI) vs M. Cilic (CRO) [ATP] [6] D. Shapovalov (CAN) vs I. Ivashka (BLR) [ATP] S. Korda (USA) vs [10] F. Fognini (ITA) [ATP] [5] D. Schwartzman (ARG) vs Y. Uchiyama (JPN) COURT 2 starts at 11:00 AM [ATP] J. Thompson (AUS) vs [12] M. Raonic (CAN) [ATP] D. Kudla (USA) vs [26] H. Hurkacz (POL) [ATP] [15] A. De Minaur (AUS) vs D. E. Galan (COL) [ATP] M. Kecmanovic (SRB) vs [25] A. Mannarino (FRA) [ATP] [29] M. Fucsovics (HUN) vs T. Kokkinakis (AUS) COURT 3 starts at 11:00 AM [WTA] [ALT] A. Muhammad (USA) / J. Pegula (USA) vs [3] N. Melichar (USA) / D. Schuurs (NED) [WTA] K. Christian (USA) / A. Kudryavtseva (RUS) vs D. Jurak (CRO) / N. Stojanovic (SRB) [WTA] [WC] K. Bertens (NED) / A. Rus (NED) vs [2] B. Krejcikova (CZE) / K. Siniakova (CZE) [WTA] [ALT] C. Garcia (FRA) / N. Podoroska (ARG) vs L. Hradecka (CZE) / Kr. Pliskova (CZE) COURT 4 starts at 11:00 AM [ATP] B. Fratangelo (USA) vs [24] L. Sonego (ITA) [ATP] L. Musetti (ITA) vs [23] B. Paire (FRA) [ATP] [17] A. Karatsev (RUS) vs M. Kukushkin (KAZ) [ATP] [20] U. Humbert (FRA) vs J. Sousa (POR) COURT 5 starts at 11:00 AM [WTA] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) vs A. Friedsam (GER) / S. Sanders (AUS) [ATP] M. Daniell (NZL) / P. Oswald (AUT) vs [5] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) [WTA] [WC] H. Baptiste (USA) / R. Montgomery (USA) vs [ALT] P. Martic (CRO) / S. Rogers (USA) [ATP] [7] R. Ram (USA) / J. Salisbury (GBR) vs A. Krajicek (USA) / F. Skugor (CRO) [ATP] [8] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA) vs R. Bopanna (IND) / B. Paire (FRA) COURT 6 starts at 11:00 AM [ATP] K. Krawietz (GER) / J. Struff (GER) vs O. Marach (AUT) / L. Saville (AUS) [ATP] [1] J. S. Cabal (COL) / R. Farah (COL) vs N. Cacic (SRB) / D. Lajovic (SRB) [ATP] [WC] N. Monroe (USA) / F. Tiafoe (USA) vs D. Evans (GBR) / N. Skupski (GBR) [ATP] R. Klaasen (RSA) / B. Mclachlan (JPN) vs G. Dimitrov (BUL) / K. Nishikori (JPN) [ATP] H. Kontinen (FIN) / E. roger-Vasselin (FRA) vs M. Arevalo (ESA) / H. Tecau (ROU)



Order of Play - Thursday, March 25


GRANDSTAND starts at 11:00 AM


[WTA] [18] M. Keys (USA) vs [WC] A. Konjuh (CRO)

[ATP] [Q] B. Fratangelo (USA) vs F. Verdasco (ESP)

[WTA] NB 3.00PM [1] A. Barty (AUS) vs [Q] H. Baptiste (USA) OR [Q] K. Kucova (SVK)

[ATP] NB 7.00PM S. Korda (USA) vs R. Albot (MDA)

[WTA] NB 8.30PM A. Sevastova (LAT) vs [31] C. Gauff (USA)


COURT 1 starts at 11:00 AM

[WTA] S. Rogers (USA) vs [5] E. Svitolina (UKR)

[WTA] NB 1:00 PM [24] A. Kerber (GER) vs [Q] R. Zarazua (MEX)

[WTA] [Q] T. Pironkova (BUL) OR M. Kostyuk (UKR) vs [7] A. Sabalenka (BLR)

[WTA] NB 5:00 PM [3] S. Halep (ROU) vs C. Garcia (FRA)

[WTA] [9] P. Kvitova (CZE) vs A. Cornet (FRA)


BUTCH BUCHHOLZ starts at 11:00 AM

[ATP] [Q] S. Mochizuki (JPN) vs [Q] T. Kokkinakis (AUS)

[ATP] J. Chardy (FRA) vs D. Kudla (USA)

[ATP] M. Cilic (CRO) vs F. Coria (ARG)

[ATP] [PR] K. Anderson (RSA) vs T. Monteiro (BRA)

[ATP] [WC] M. Mmoh (USA) vs L. Musetti (ITA)


COURT 2 starts at 11:00 AM

[ATP] [WC] J. Draper (GBR) vs M. Kukushkin (KAZ)

[ATP] J. Thompson (AUS) vs F. Delbonis (ARG)

[ATP] M. Kecmanovic (SRB) vs [Q] L. Broady (GBR)

[ATP] P. Martinez (ESP) vs T. Sandgren (USA)

[ATP] C. O'Connell (AUS) vs J. Sousa (POR)


COURT 3 starts at 11:00 AM

[WTA] [30] E. Alexandrova (RUS) vs N. Podoroska (ARG)

[WTA] NB 1.30PM J. Ostapenko (LAT) vs [LL] K. Flipkens (BEL)

[WTA] Q. Wang (CHN) vs [19] M. Vondrousova (CZE)

[WTA] A. Klepac (SLO) / T. Zidansek (SLO) vs [5] S. Aoyama (JPN) / E. Shibahara (JPN)


COURT 4 starts at 11:00 AM

[ATP] S. Kwon (KOR) vs I. Ivashka (BLR)

[ATP] S. Caruso (ITA) vs Y. Uchiyama (JPN)

[ATP] F. auger-Aliassime (CAN) / H. Hurkacz (POL) vs S. Gille (BEL) / J. Vliegen (BEL)

[ATP] D. E. Galan (COL) vs [Q] T. Seyboth Wild (BRA)

[ATP] A. Bedene (SLO) vs [Q] T. Fabbiano (ITA)


COURT 5 starts at 11:00 AM

[WTA] [11] B. Bencic (SUI) vs Z. Diyas (KAZ)

[WTA] M. Linette (POL) vs [17] J. Konta (GBR)

[WTA] B. Krejcikova (CZE) vs [15] I. Swiatek (POL)

[WTA] [32] V. Kudermetova (RUS) vs D. Collins (USA)

[WTA] S. Kenin (USA) / S. Stephens (USA) vs [6] Y. Xu (CHN) / S. Zhang (CHN)


COURT 6 starts at 11:00 AM

[ATP] T. Fritz (USA) / J. Isner (USA) vs A. Bublik (KAZ) / A. Mannarino (FRA)

[ATP] T. Puetz (GER) / A. Zverev (GER) vs [3] M. Granollers (ESP) / H. Zeballos (ARG)

[ATP] K. Khachanov (RUS) / A. Rublev (RUS) vs [6] W. Koolhof (NED) / L. Kubot (POL)

[WTA] [8] H. Carter (USA) / L. Stefani (BRA) vs E. Rybakina (KAZ) / M. Sakkari (GRE)

[WTA] [7] A. Guarachi (CHI) / D. Krawczyk (USA) vs G. Dabrowski (CAN) / G. Olmos (MEX)


Order of Play - Wednesday, March 245


GRANDSTAND starts at 11:00 AM

[WTA] K. Mladenovic (FRA) vs D. Collins (USA)

[ATP] S. Querrey (USA) vs [PR] Y. Lu (TPE)

[ATP] S. Johnson (USA) vs Y. Hanfmann (GER)

[WTA] NB 7.00PM S. Stephens (USA) vs [Q] O. Dodin (FRA)

[ATP] NB 8:30 PM F. Tiafoe (USA) vs S. Travaglia (ITA)


COURT 1 starts at 11:00 AM

[ATP] F. Lopez (ESP) vs A. Popyrin (AUS)

[ATP] M. Giron (USA) vs T. Paul (USA)

[ATP] J. Duckworth (AUS) vs [Q] M. Zverev (GER)

[ATP] V. Pospisil (CAN) vs [Q] M. Mcdonald (USA)

[ATP] NB 7:00 PM [WC] C. Alcaraz (ESP) vs E. Ruusuvuori (FIN)


BUTCH BUCHHOLZ starts at 11:00 AM

[WTA] A. Petkovic (GER) vs S. Zhang (CHN)

[WTA] NB 1.00 PM J. Ostapenko (LAT) vs [WC] X. Wang (CHN)

[WTA] A. Cornet (FRA) vs S. Kuznetsova (RUS)

[WTA] H. Watson (GBR) vs [Q] N. Stojanovic (SRB)

[WTA] C. Giorgi (ITA) vs [Q] L. Samsonova (RUS)


COURT 2 starts at 11:00 AM

[ATP] C. Norrie (GBR) vs Y. Nishioka (JPN)

[ATP] [WC] H. Gaston (FRA) vs D. Koepfer (GER)

[ATP] [LL] F. Gaio (ITA) vs R. Berankis (LTU)

[ATP] L. Harris (RSA) vs [Q] E. Nava (USA)

[ATP] J. Vesely (CZE) vs L. Djere (SRB)


COURT 3 starts at 11:00 AM

[WTA] K. Siniakova (CZE) vs [WC] A. Konjuh (CRO)

[WTA] N. Hibino (JPN) vs [Q] R. Zarazua (MEX)

[WTA] Y. Shvedova (KAZ) vs [Q] T. Martincova (CZE)

[WTA] [Q] M. Buzarnescu (ROU) vs C. Garcia (FRA)

[WTA] [Q] H. Baptiste (USA) vs [Q] K. Kucova (SVK)


COURT 4 starts at 11:00 AM

[ATP] P. Herbert (FRA) vs P. Sousa (POR)

[ATP] [Q] A. Tabilo (CHI) vs M. Ymer (SWE)

[ATP] [Q] E. Escobedo (USA) vs [Q] P. Lorenzi (ITA)


COURT 5 starts at 11:00 AM

[WTA] B. Pera (USA) vs S. Sorribes Tormo (ESP)

[WTA] Kr. Pliskova (CZE) vs K. Boulter (GBR)

[WTA] [Q] O. Danilovic (SRB) vs A. Sevastova (LAT)

[WTA] [Q] E. Cocciaretto (ITA) vs [WC] S. Sanders (AUS)


COURT 6 starts at 11:00 AM

[WTA] [WC] A. Kalinskaya (RUS) vs I. Begu (ROU)

[WTA] S. Zheng (CHN) vs F. Ferro (FRA)

[WTA] [Q] A. Bolsova (ESP) vs Q. Wang (CHN)

[WTA] [Q] T. Pironkova (BUL) vs M. Kostyuk (UKR)


By ML Staff. Image courtesy of Wilson