May_6_Miami Living New Logo.png

March 18 Results: Qualifying First Round

Frenchman Jo-Wilfried Tsonga won his match against Lukas Rosol 6-3, 6-4. He will face Pablo Cuevas which has won six ATP Tour titles. Also, top seed Radu Albot, winner of the Delray Beach title, advanced by beating Italian Gianluigi Quinzi 7-6(5), 6-0.

TSonga advances, Reuters pic

Qualifying Singles - First Round

Qualifying - [1] R. Albot (MDA) d G. Quinzi (ITA) 76(5) 60 Qualifying - [2] F. Auger-Aliassime (CAN) d L. Vanni (ITA) 46 64 61 Qualifying - [3] [WC] R. Opelka (USA) d H. Laaksonen (SUI) 76(7) 76(3) Qualifying - [4] M. McDonald (USA) d P. Polansky (CAN) 76(4) 75 Qualifying - L. Lacko (SVK) d [5] J. Londero (ARG) 64 61 Qualifying - B. Fratangelo (USA) d [6] C. Garin (CHI) 46 76(2) 61 Qualifying - [7] P. Cuevas (URU) d E. Gerasimov (BLR) 26 64 62 Qualifying - N. Rubin (USA) d [8] H. Dellien (BOL) 63 62 Qualifying - [9] L. Harris (RSA) d A. Popyrin (AUS) 64 62 Qualifying - [10] C. Ruud (NOR) d J. Jung (TPE) 76(4) 75 Qualifying - A. Bublik (KAZ) d [11] R. Berankis (LTU) 75 62 Qualifying - [12] P. Gunneswaran (IND) d A. Menendez-Maceiras (ESP) 62 64 Qualifying - [13] D. Evans (GBR) d T. Ito (JPN) 75 61 Qualifying - [14] D. Istomin (UZB) d D. King (BAR) 64 36 76(3) Qualifying - [15] A. Rublev (RUS) d J. Donaldson (USA) 62 63 Qualifying - [WC] M. Ymer (SWE) d [16] R. Harrison (USA) 61 63 Qualifying - [17] P. Lorenzi (ITA) d R. Bemelmans (BEL) 75 36 76(5) Qualifying - [18] L. Sonego (ITA) d R. Ramanathan (IND) 64 61 Qualifying - [19] M. Granollers (ESP) d [WC] Z. Khan (USA) 62 63 Qualifying - [WC] J. Clarke (GBR) d [20] J. Kovalik (SVK) 62 63 Qualifying - M. Krueger (USA) d [21] E. Ymer (SWE) 67(5) 60 64 Qualifying - [22] [WC] J. Tsonga (FRA) d L. Rosol (CZE) 63 64 Qualifying - [23] T. Monteiro (BRA) d K. Majchrzak (POL) 26 76(4) 62 Qualifying - [24] E. Donskoy (RUS) d A. Bolt (AUS) 76(7) 63


Women's Qualifying Singles - First Round

Qualifying - M. Doi (JPN) d [1] A. Potapova (RUS) 36 76(10) 76(2) Qualifying - N. Hibino (JPN) d [2] E. Bouchard (CAN) 46 60 64 Qualifying - [3] D. Jakupovic (SLO) d F. Ferro (FRA) 16 63 62 Qualifying - [4] V. Golubic (SUI) d [WC] K. Thandi (IND) 60 30 Retired Qualifying - S. Vickery (USA) d [5] J. Brady (USA) 26 63 62 Qualifying - M. Bouzkova (CZE) d [6] K. Boulter (GBR) 64 62 Qualifying - [7] K. Kanepi (EST) d P. Badosa Gibert (ESP) 63 63 Qualifying - A. Rus (NED) d [8] B. Pera (USA) 63 30 Retired Qualifying - M. Niculescu (ROU) d [9] L. Arruabarrena (ESP) 60 26 64 Qualifying - [10] T. Townsend (USA) d [WC] Q. Zheng (CHN) 46 75 64 Qualifying - [11] Kr. Pliskova (CZE) d A. Bogdan (ROU) 64 16 75 Qualifying - [12] P. Hercog (SLO) d F. Stollar (HUN) 62 62 Qualifying - [13] M. Linette (POL) d [WC] C. Dolehide (USA) 75 76(5) Qualifying - [14] J. Pegula (USA) d [WC] A. Kiick (USA) 75 60 Qualifying - I. Swiatek (POL) d [15] Z. Diyas (KAZ) 62 75 Qualifying - K. Kozlova (UKR) d [16] L. Zhu (CHN) 06 64 62 Qualifying - [17] M. Brengle (USA) d H. Watson (GBR) 67(2) 63 64 Qualifying - [18] M. Barthel (GER) d H. Dart (GBR) 36 64 76(5) Qualifying - L. Siegemund (GER) d [19] S. Cirstea (ROU) 46 75 75 Qualifying - [20] M. Minella (LUX) d [WC] C. Mchale (USA) 26 76(3) 64 Qualifying - Y. Wickmayer (BEL) d [21] V. Kudermetova (RUS) 64 62 Qualifying - K. Muchova (CZE) d [22] V. Diatchenko (RUS) 76(6) 61 Qualifying - [23] T. Babos (HUN) d S. Voegele (SUI) 36 75 64 Qualifying - [WC] B. Haddad Maia (BRA) d [24] A. Blinkova (RUS) 26 63 62


ORDER OF PLAY - TUESDAY, MARCH 19, 2019 GRANDSTAND start 12:00 noon


WTA - A. Petkovic (GER) vs A. Anisimova (USA)

WTA - [WC] Xiy. Wang (CHN) vs M. Puig (PUR) WTA - E. Rodina (RUS) vs S. Stosur (AUS) WTA - [WC] W. Osuigwe (USA) vs [WC] M. Osaka (JPN)


COURT 1 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [3] [WC] R. Opelka (USA) vs [19] M. Granollers (ESP)

Not Before 11:00 am

WTA - V. Kuzmova (SVK) vs D. Gavrilova (AUS) WTA - [WC] O. Danilovic (SRB) vs M. Sakkari (GRE) WTA - A. Tomljanovic (AUS) vs A. Friedsam (GER) WTA - Y. Wang (CHN) vs K. Mladenovic (FRA)


BUTCH BUCHHOLZ start 10:00 am

ATP - Qualifying - [2] F. Auger-Aliassime (CAN) vs [17] P. Lorenzi (ITA)

Not Before 11:00 am

WTA - E. Alexandrova (RUS) vs D. Yastremska (UKR) WTA - S. Sorribes Tormo (ESP) vs A. Krunic (SRB) WTA - [WC] N. Vikhlyantseva (RUS) vs M. Rybarikova (SVK) WTA - P. Parmentier (FRA) vs M. Gasparyan (RUS)


COURT 6 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [7] K. Kanepi (EST) vs [23] T. Babos (HUN) WTA - Qualifying - [4] V. Golubic (SUI) vs [18] M. Barthel (GER)

Not Before 12:00 noon

WTA - Qualifying - [12] P. Hercog (SLO) vs L. Siegemund (GER)


COURT 8 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [4] M. McDonald (USA) vs [18] L. Sonego (ITA) ATP - Qualifying - [7] P. Cuevas (URU) vs [22] [WC] J. Tsonga (FRA)

Not Before 12:30 pm

ATP - Qualifying - [9] L. Harris (RSA) vs [23] T. Monteiro (BRA)


COURT 9 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [1] R. Albot (MDA) vs M. Krueger (USA) ATP - Qualifying - N. Rubin (USA) vs [WC] M. Ymer (SWE) ATP - Qualifying - [10] C. Ruud (NOR) vs [24] E. Donskoy (RUS) ATP - Qualifying - [12] P. Gunneswaran (IND) vs [WC] J. Clarke (GBR)


COURT 2 start 10:00 am

ATP - Qualifying - L. Lacko (SVK) vs [14] D. Istomin (UZB)

Not Before 12:00 pm

ATP - Qualifying - B. Fratangelo (USA) vs [15] A. Rublev (RUS) ATP - Qualifying - A. Bublik (KAZ) vs [13] D. Evans (GBR)


COURT 3 start 10:00 am

WTA - Qualifying - S. Vickery (USA) vs I. Swiatek (POL) WTA - Qualifying - A. Rus (NED) vs [14] J. Pegula (USA)

Not Before 12:00 noon

WTA - Qualifying - [11] Kr. Pliskova (CZE) vs Y. Wickmayer (BEL)


COURT 4 start 10:00 am

WTA - Qualifying - M. Niculescu (ROU) vs K. Kozlova (UKR) WTA - Qualifying - N. Hibino (JPN) vs [13] M. Linette (POL)

Not Before 12:00 noon

WTA - Qualifying - M. Bouzkova (CZE) vs K. Muchova (CZE)


COURT 5 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [10] T. Townsend (USA) vs [WC] B. Haddad Maia (BRA)

Not Before 11:30 am

WTA - Qualifying - M. Doi (JPN) vs [20] M. Minella (LUX) WTA - Qualifying - [3] D. Jakupovic (SLO) vs [17] M. Brengle (USA)